Gyakran ismételt kérdések

A készítendő szerszám alapanyagát az egyéni megrendelésnek megfelelően, a jelölendő anyag keménységét szem előtt tartva választjuk meg.
Keményebb felületek jelölésére K110 szerszámacélt ajánlunk, lágyabbakba jó választás lehet az M1 szerszámacél, vagy ezüstacél.

Hogyan készül az acélbeütő?

a) A kiinduló pont: a tervezett szerszámtestről és az ütőfelületen elhelyezendő logóról/feliratról szakrajz, kép, kézi rajz vagy minta kérése.
Ezek hiányában kérésre konkrét elképzelés vagy kézi rajz alapján grafikai tervet készítünk, megtervezzük a szerszámot, és a terveket megküldjük véleményezésre a Megrendelő részére. Elfogadás esetén ez alapján kezdjük meg a szerszám gyártását.

b) A beütőszerszám gyártása: három fő lépésben írható le.
1. A Megrendelőtől kapott pontos szakrajz, minta, kép vagy kézi rajz, ezek hiányában a tervezett szerszám körülírása alapján általunk készített rajz alapján, szerszámkészítő partnerünk legyártja a kézi -, vagy gépi acélbeütő alap testet.
2. Az elkészült bélyegzőalapra kézi véséssel kimunkáljuk a kívánt nyomófelületet.
3. Hőkezelés (edzés) céljából a félkész fémbélyegző bekerül a hőkezelő üzembe, ahol magas szakmai követelményeknek megfelelő technológiával, és hozzáértéssel elvégzik a munkadarab edzését / visszaeresztését. Kézi acélbeütő esetén az ütőfelületet kilágyítják a megfelelő, ütésálló keménységre.

Égetőbélyegzőket szerszámkészítésre alkalmas ötvözetű (CuZn39Pb3) kemény sárgaréz felhasználásával készítünk.

Hogyan készül az égetőbélyegző?
a) A kiindulópont: a szerszámon elhelyezendő logóról/feliratról szakrajz, kép, kézi rajz vagy minta kérése.
Ezek hiányában megtervezzük a logót, feliratot és grafikai tervet készítünk, amelyet megküldünk véleményezésre a Megrendelő részére. Elfogadás esetén ez alapján kezdjük meg a szerszám gyártását.

b) Az égetőbélyegző gyártása:
1. A szerszámtest terv szerinti alakjának kialakítása és hátoldalában zsákmenet fúrása.
2. Az elkészült bélyegzőalapra kézi véséssel kimunkáljuk a kívánt nyomófelületet.

Alapanyagként szerszámkészítésre alkalmas ötvözetű (CuZn39Pb3) kemény sárgarezet használunk fel. Speciális estben készülhet szerszámacélból is.

Hogyan készül a nyomószerszám?
a) A kiindulópont: a szerszámon elhelyezendő logóról/feliratról szakrajz, kép, kézi rajz vagy minta kérése.
Ezek hiányában megtervezzük a logót, feliratot és grafikai tervet készítünk, amelyet megküldünk véleményezésre a Megrendelő részére. Elfogadás esetén ez alapján kezdjük meg a szerszám gyártását.

b) A nyomószerszám gyártása:
1. A szerszámtest terv szerinti alakjának kialakítása.
2. Az elkészült bélyegzőalapra kézi véséssel kimunkáljuk a kívánt nyomófelületet.

Az időtartam elsősorban a felhasznált anyag, technológia és természetesen a darabszám függvénye.
Acélbeütő esetén két gyártási fázis (beütőalap gyártás, hőkezelés) partnereinknél történik, melynek tempóját nem áll módunkban befolyásolni. De a gyakorlat alapján megadunk egy tól-ig munkanap időtartamot.
Az égetőbélyegzők esetében általában rövidebb határidőt tudunk tartani.
Az alább megadott általános gyártási időre vonatkozó munkanap számok a megadottaktól eltérőek lehetnek az aktuálisan futó megrendelések mennyiségének függvényében!

Általános gyártási idő (melyet minden esetben a megrendelés napjától számítunk):
a) acélbeütő esetén: 12 – 18 munkanap,
b) nyomószerszám esetén: 10 – 16 munkanap,
c) égetőbélyegző esetén: 10 – 16 munkanap.

Amint a szerszám elkészült, e-mailben értesítjük Önt.

Ön több lehetőség közül is választhat:

1. előre utalást követően postai csomagként kapja kézhez,
2. postai utánvéttel veheti át a Postástól,
3. Farmos területére díjmentesen kiszállítjuk.

Banki utalással, vagy utánvéttel.

Az itt közreadott információkat főként ügyfeleink tapasztalatai alapján állítottuk össze, de saját tesztjeink eredményeit is tartalmazzák.

Egyedi daraboknál:
Az égetőbélyegzőt nyéllel együtt illetve nagyobb, súlyosabb szerszámnál nyél nélkül tűzhelyen (gáz, villany, indukciós), vagy rezsón felmelegítjük. A felmelegítés ideje függ a tűzhely hatékonyságától, ezért némi gyakorolást igényel a megfelelő hőfok elérése. Nagyobb méretű égetőszerszám esetén ajánlott nyél nélkül végezni a melegítést és csak melegítés után csatlakoztatni a nyelet. Nem ajánlott elsőre az elkészült munkadarabon alkalmazni a felhevített égetőbélyegzőt! Célszerű a végleges anyaggal egyező próbadarabon kísérletezni.

Én gáztűzhelyre helyezett öntöttvas lapon szoktam teszteléshez melegíteni a szerszámot, így kb. 5-10 perc a melegítés ideje. Ha felmelegedett a szerszám, azonnal bele lehet nyomni az égetendő felületbe és 15-30 mp-ig rajta kell hagyni. Az időtartam függ attól is, hogy milyen keménységű fába történik az égetés. Bőr jelöléséhez fajtától függően 5-15 mp is elegendő lehet.
Annak érdekében, hogy a keményfa nyél ne melegedjen hamar át, illetve ne égjen meg, hosszú menetszárral kapcsolódik a réz bélyegzőfejhez.

Szériában:
Amennyiben sok munkadarabba akarjuk használni az égetőbélyegzőt, célszerű beszerezni egy rézbetétes kb. 100-300 W-s forrasztó pákát, aminek a betétjére egy M6 vagy M8 méretű menetet kell vágni, ezáltal a betét az égetőbélyegzőbe tekerhető. Így folyamatosan meleg marad a szerszám, nem kell ismételten melegíteni. Forrasztópáka használatát csak kisebb méretű égetőbélyegzőkhöz ajánljuk!

Néhány darab égetésénél azonban teljesen megfelelő a nyeles megoldás.

FONTOS MEGJEGYZÉS!
A felhevült égetőbélyegzőt használat után ne hűtse le hirtelen, pl. hideg vízzel! Ez a szerszám károsodását okozhatja. Tegye félre a szerszámot és hagyja természetes módon kihűlni!

Ha bármilyen további kérdése van, kérjük Önt, bátran írjon nekünk ide kattintva!